Ciepła łazienka gwarancją udanego relaksu
Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem w którym ogromną rolę w zapewnieniu komfortu spełnia utrzymanie odpowiedniej temperatury. W tym celu można zastosować ogrzewanie elektryczne.
Może spełniać ono funkcję podstawowego źródła ciepła jak i sposobu na dogrzanie pomieszczenia. Ciepło elektryczne możemy przekazać w formie wygodnego ogrzewania podłogowego jak i łatwiejszych w montażu grzejników, w tym elektrycznych grzejników łazienkowych np. w kształcie drabinki.
Obieg powietrza może być różny w zależności od urządzenia jakie wybierzemy. Dzielimy go na naturalny i wymuszony. Jednak większość ciepła oddawana jest na drodze naturalnej konwekcji. Zwykle w grzejnych urządzeniach łazienkowych elementy gorące mogące powodować oparzenia w zetknięciu ze skórą człowieka, przesłonięte są zewnętrzną osłoną o stosunkowo niewysokiej temperaturze. Na wierzchniej części obudowy umieszczone są pokrętła służące do regulacji ciepła a w lepszych wersjach mogą to być elektroniczne programatory lub moduły oszczędnościowe.
Drabinki elektryczne zwane również suszarkami łazienkowymi są urządzeniami o stosunkowo niewielkiej mocy więc używane mogą być raczej w celu dogrzania pomieszczenia. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, lecz łudząco przypominają te podłączane do instalacji centralnego ogrzewania i często są z nimi mylone.
Zastanówmy się teraz jak należy dobrać wielkość grzejnika aby zoptymalizować jego wydajność. Najbardziej wskazane jest aby wartość ta została wyliczona w projekcie ze szczególnym uwzględnieniem następujących czynników:
- oczekiwana temperatura w pomieszczeniu
- średnia temperatura zewnętrzna
- szczelność okien i drzwi oraz izolacyjność przegród budowlanych
Jeżeli zmieniamy ogrzewanie np. w trakcie remontu możemy te wartości wyliczyć sami w uproszczony sposób. Ogólnie przyjęte jest, że do ogrzania łazienki potrzebujemy mocy od 70 do 100 W/m². Jeżeli stosujemy grzejniki drabinkowe to musimy uwzględnić również fakt że wiszące na nich ręczniki będą nam zmniejszać rzeczywistą temperaturę w łazience i weźmy to pod uwagę przewartościowując moc urządzenia grzewczego do ok. 90-120 W/m².
Pamiętajmy, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej wszystkie urządzenia elektryczne muszą być zgodne z międzynarodowymi wymogami bezpieczeństwa, co jest oznaczone znakiem CE umieszczonym na tabliczce znamionowej lub na grzejniku.
autor: Tomasz Galicki
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone