Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Wydarzenia | Nowości rynkowe

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Jak urządzić łazienkę idealną?

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Jak urządzić łazienkę idealną?

Łazienka to bardzo ważne miejsce w każdym domu. Z jednej strony, praktycznie urządzona, może znacząco skrócić poranne przygotowania do wyjścia. Jednocześnie, musi być na tyle klimatyczna, by wieczorem lub w wolny dzień móc się w niej zrelaksować biorąc gorącą kąpiel czy urządzając sobie domowe spa. Dlatego też urządzanie łazienki to sprawa wyjątkowo indywidualna i każdy powinien się przy nim kierować przede wszystkim własnymi potrzebami i realiami.

Planowanie łazienki

Projektowanie łazienki należy zacząć od porządnego jej wymierzenia. Ważny jest wymiar każdego zakamarka i krzywizny ściany. Dodatkowo, jeśli remontujemy już istniejącą łazienkę, trzeba zaznaczyć na projekcie wszystkie odpływy, otwory wentylacyjne, przyłącza wody i gniazdka elektryczne. Ich przeniesienie może być bowiem problematyczne i na pewno nie należy brać się za nie samodzielnie.
Następnie trzeba określić wszystkie funkcje łazienki. Podstawowym pytaniem jest to, czy w domu znajduje się osobna toaleta, czy tez łazienka jest jednocześnie jedyną dostępną ubikacją dla domowników i gości. Ważną decyzją jest również kwestia wstawienia do łazienki pralki i zagospodarowania miejsca na suszenie prania. Jeśli jesteśmy zmuszeni to zrobić, będzie to miało wpływ na wiele elementów łazienki. Dużym ułatwieniem jest możliwość wykorzystania na pralkę wnęki w łazience. Sprawdzi się to w przypadku pralki otwieranej z przodu. Nad nią można wtedy zamontować półki na ręczniki i detergenty.

Dodatkowa toaleta czy osobna pralnia to coś, na co często nie ma się wpływu. Ograniczeniem mogą być budżet, dostępna przestrzeń czy po prostu istniejący już układ pomieszczeń. Inaczej jest w przypadku kolejnego wyboru – wanna czy prysznic? W dużym salonie kąpielowym można sobie oczywiście pozwolić na jedno i drugie, jednak to luksus dostępny nielicznym. Należy więc zastanowić się co jest dla nas bardziej przydatne, ale i po prostu które z tych rozwiązań preferujemy. Warto przy tym pamiętać, że prysznic zabiera dużo mniej miejsca, szczególnie, jeśli zrezygnuje się z brodzika na rzecz spływu w podłodze. Z drugiej strony wanna daje możliwość zamontowania nad nią suszarki na pranie, którego nie można odwirowywać w pralce (swetry, delikatne tkaniny). Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować rozwiązaniem może być parawan nawannowy, który umożliwia swobodne branie prysznica w wannie.

Wybór materiałów, mebli i oświetlenia

Łazienka nie musi być jednolicie pokryta kaflami. To tylko jeden z wielu dostępnych materiałów, którymi można pokryć ściany tego pomieszczenia. Oczywiście płytki mają sporo zalet. Są odporne na wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości i trwałe. Doskonale sprawdzą się więc w tych miejscach łazienki, które są szczególnie narażone na wodę i zabrudzenia, czyli na podłodze, wokół wanny bądź prysznica, nad umywalką i obok toalety. Jednocześnie w łazience można wykorzystać dużo innych typów nawierzchni. Do dyspozycji są między innymi: wodoodporne i umożliwiające mycie farby lateksowe, laminowane fototapety, winylowe lub pokryte warstwą PCV tapety, a nawet niektóre gatunki drewna. Ich wprowadzenie doskonale przełamie laboratoryjną sterylność pomieszczenia, nadając mu cieplejszy klimat.
Bardzo duży wpływ na wygląd pomieszczenia ma także typ i rozmieszczenie oświetlenia. Im jaśniej, tym łazienka będzie się wydawała większa, ale i mniej przytulna. Ciekawym rozwiązaniem jest więc zaplanowanie kilku mniejszych źródeł światła. Pomocne będą także lustra i wszelkie odbijające światło powierzchnie. Oprócz tradycyjnego lustra nad umywalką, ułatwiającego codzienną toaletę, można umieścić dodatkowe, po przeciwległej stronie. Optycznie nada to wnętrzu przestronności. Podobną rolę mogą spełnić szkliwione kafle. Choć generalnie jasne powierzchnie sprawiają, że łazienka wydaje się większa, warto zastanowić się nad pokryciem fragmentu ściany bądź wnęki ciemniejszymi kaflami z połyskiem lub zamontować je np. za szybą kabiny prysznicowej. Zadziałają jak lustro, odbijając światło i tworząc wrażenie głębi.

W łazience nie może zabraknąć przestrzeni do przechowywania – półek, szafek, regalików. W zależności od upodobań, można zdecydować się na niezamykane półki, które są lekkie optycznie i można im nadać ciekawą formę lub zabudowane szafki, które ukryją nieestetyczne i niebezpieczne dla dzieci detergenty, ale też zabezpieczą ręczniki przed wilgocią. Jeśli łazienka jest bardzo mała lepiej zdecydować się na przechowywanie ręczników i środków chemicznych w innym pomieszczeniu. Dzięki temu uniknie się cięższych optycznie szafek, na rzecz półek i lekkich optycznie regalików. Warto przy tym pamiętać, że odsłonięta podłoga sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.

Jaki styl?

Największym dylematem, bo niepodyktowanym tak bardzo funkcjonalnością i ograniczeniami przestrzeni, jest styl łazienki. Współcześnie nie ma jednego obowiązującego trendu, więc wybór jest praktycznie nieograniczony. Należy jedynie pamiętać, by zachować konsekwencję. Łączenie różnych stylistyk to bowiem wyzwanie dla bardzo wprawnych projektantów. Przed podjęciem decyzji warto jest przyjrzeć się istniejącym już wnętrzom, które posłużą za inspirację. Dla osób, którym trudno jest zdecydować się na jeden styl, rozwiązaniem może się okazać neutralna baza (ściany i meble w stonowanych kolorach) z ciekawymi, nadającymi charakteru dodatkami. Będzie to również dobry pomysł dla tych, którym szybko nudzi się jedna stylistyka wnętrza. Dzięki wymianie akcesoriów, ręczników, tkaniny zasłonki prysznicowej itp., można szybko i przy niewielkim nakładzie finansowym kompletnie odmienić pomieszczenie. Jednocześnie, warto pamiętać o tym, że łazienka musi być łatwa w sprzątaniu. Wilgoć i ciepło to raj dla bakterii i grzybów, a zbyt wiele bibelotów może utrudnić regularne porządki. Ważne też, żeby wszystkie powierzchnie były łatwe do przetarcia. Sprawę ułatwią pudełka i koszyki, szczególnie w łazienkach z otwartymi półkami. Można w nich przechowywać drobiazgi i te kosmetyki, których nie chcemy eksponować.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: tomasz
dn. 07.02.2017 godz. 12:52:43
Ja preferują funkcjonalny i prosty styl, bez żadnych gażetów
autor: awerka
dn. 28.12.2016 godz. 21:50:17
miesiąc temu skończyliśmy remont naszej łazienki - było przy tym dużo nerwów i poświęconego czasu ale efekt w pełni to wynagrodził, zdecydowaliśmy się na ceramikę marki Roca, która ma nowoczesny design i kilkuletnią gwarancje jakości
autor: remek
dn. 24.07.2016 godz. 09:21:15
łazienka powinna spełniac wymogi bezpieczeństwa i komfortu gdy mamy małe dzieci, co do konretnych rozwiązań to bardzo sobie cenie baterie z trybem oszczedzania wody marki roca, dzieki ktorym moj syn nie zapomina o zakreceniu kranu ;)
autor: jagodda
dn. 24.04.2016 godz. 10:54:45
moim zdaniem łazienka marzeń to łazienka która oprócz pięknej ceramiki, stelaża podtynkowego i baterii z trybem oszczedzania wody ma również piękne i nowoczesne meble np marki roca
Szukaj:
 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone