Szukaj w serwisie

Kategorie:

Trendy i style | Projektowanie | Łazienka bez barier | Bezpieczna łazienka

Kąpiel w salonie

kategoria: Trendy i style
Kąpiel w salonie
Kąpiel w salonie

Łazienki w nowo budowanych domach i mieszkaniach coraz częściej zamieniają się w duże pokoje kąpielowe, a nawet salony. Łącząc pożyteczne z przyjemnym, stają się miejscem nie tylko zabiegów higienicznych, ale odpoczynku i relaksu.

W dużej łazience możemy wyraźnie wyodrębnić dwie strefy użytkowe: sanitarno-kąpielową (mokrą) oraz wypoczynkową. W tej pierwszej powinno się znaleźć miejsce na umywalkę, sedes, bidet oraz wannę i kabinę prysznicową. Z racji powiązania funkcji, muszla klozetowa i bidet powinny ze sobą sąsiadować. Jeżeli oddzielimy je niskim murkiem, uzyskamy poczucie intymności.

W dużej łazience wannę można śmiało zainstalować z dala od ściany, a nawet na środku pomieszczenia. Wanna z funkcją hydromasażu zapewni nam regenerację i relaks. Tę funkcję może mieć także panel prysznicowy. Natrysk jest szczególnie zalecany dla osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problem z wejściem do wanny.

Sucho w strefie mokrej

Nie do przecenienia jest okno w łazience, które zapewnia naturalną wentylację. Jednakże strefa mokra łazienki powinna być zabezpieczona przed wilgocią. Zaliczamy do niej podłogę wraz z fragmentem ścian, sięgającym 10 cm ponad posadzkę oraz powierzchnie ścian wokół wanny, kabiny prysznicowej i umywalki. W przypadku ścian izolacja powinna sięgać co najmniej kilkanaście centymetrów powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej. Nierzadko też wykonuje się ją aż do sufitu.

Rozsądnym sposobem na całościowe zabezpieczenie podłoży przed wilgocią i wodą będzie zastosowanie spójnego systemu uszczelnień. Takim jest system Atlas Woder E, umożliwiający wykonanie elastycznego zabezpieczenia zarówno całych powierzchni, jak i naroży pomieszczeń, krawędzi połączeń ścian i podkładów podłogowych, przejść rur instalacyjnych i przerw dylatacyjnych. Główny element tego systemu stanowi wodoszczelna folia elastyczna Atlas Woder E w postaci gotowej do bezpośredniego użycia masy. Może być ona stosowana na podkładach wykonywanych w systemach ogrzewania podłogowego i ściennego. W skład systemu wchodzą taśmy, narożniki i pierścienie uszczelniające.

Na ciepłej podłodze

Miło jest wyjść z kąpieli na ciepłą posadzkę, dlatego w łazience doskonale sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Maty grzejne, o ile jest to zgodne z zaleceniami ich producentów, można zatapiać w zaprawach klejących do płytek podłogowych. Z uwagi na rosnącą popularność gresów, warto zastosować specjalistyczną zaprawę Atlas PROgres Mega, bądź - w przypadku płytek jasnych, podatnych na przebarwienia - klej PROgres Mega Biały, produkowany na bazie białego cementu. Obie zaprawy cechuje, istotny w przypadku zatapiania instalacji, szeroki zakres warstwy sklejenia - od 4 do 20 mm - oraz wysoki stopień elastyczności, a więc i odporności na odkształcenia termiczne.

Analogiczny zakres warstwy sklejenia i równie wysoki poziom elastyczności ma zaprawa klejąca Atlas Cal N. Umożliwia ona także przyklejanie wielkoformatowych podłogowych płytek terakotowych, a pamiętać warto, że terakota, obok gresów i marmuru, to najlepsza okładzina na ogrzewanie podłogowe.

Jeżeli producent nie dopuszcza możliwości zatapiania mat w zaprawach klejących, należy wykonać pływający podkład podłogowy np. z anhydrytowej masy Atlas Sam 200 lub Sam 150. Jako że są to podkłady samopoziomujące, powierzchnia podłogi będzie całkowicie równa. Samy cechuje też duża zdolność penetracji, dzięki czemu dokładnie otulają instalację, nie powodując strat ciepła. Co więcej, podkłady te są dobrymi przewodnikami ciepła.

Do przyklejania terakoty na ogrzewanej podłodze zastosować można zaprawę Atlas Plus o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Do marmurów - niepowodujący przebarwień Atlas Plus Biały i wspomniany PROgres Mega Biały.

Czas relaksu

Strefa wypoczynkowa łazienki powinna, aczkolwiek nie musi, odbiegać klimatem od części sanitarno-kąpielowej. Tutaj ustawiamy fotel, leżaki czy przyrządy gimnastyczne. Odrębność tego miejsca podkreślić mogą innego koloru i rozmiaru płytki, stylowe szafy, komódki do przechowywania przyborów toaletowych czy ręczników oraz odpowiednie oświetlenie. Stosując oprawy boczne i operując kolorami, osiągniemy pożądany nastrój. Należy w sposób przemyślany tak dobierać wyposażenie, aby jego kolor współgrał z powierzchnią ścian i podłóg.

Nie bez znaczenia jest również faktura i wzór na kafelkach. Powierzchnia płytek może być matowa albo gładka, z wzorem wklęsłym lub wypukłym, polerowana, półpolerowana, także szkliwiona (glazurowana). Swoją fakturą imitują one różne rodzaje kamienia, tkaniny, drewno, bambus, skórę, a nawet końską sierść lub rybią łuskę - każdy znajdzie coś dla siebie. Decydując się na powtarzający się motyw, nadamy jednoznaczny styl wnętrzu. W dużych pokojach kąpielowych śmiało możemy pozwolić sobie na łączenie różnych stylów.

zdjecie
Dariusz Stobierski, GRUPA ATLAS
EKSPERT RADZI: Dariusz Stobierski, GRUPA ATLAS - Silikon na styku

Przy pracach okładzinowych nie wolno zapominać, że z uwagi na odkształcenia termiczne, którym poddawany jest podkład, odpowiednio elastyczna musi być zarówno fuga pomiędzy płytkami, jak i połączenie podłogi ze ścianami. Dobrym rozwiązaniem dla takich połączeń jest trwale elastyczny silikon sanitarny Atlas Artis, którego kolor dobrać można stosownie do barwy spoiny. Jest on odporny na działanie pleśni i grzybów. Reagując z wilgocią z powietrza, tworzy trwałą, elastyczną i wodoodporną warstwę izolującą.

Szczeliny, przeznaczone do wypełniania, należy wcześniej obustronnie okleić taśmą malarską. Ułatwi to układanie silikonu i zabezpieczy płytki przed zabrudzeniami. Silikon wciskamy w spoinę z niewielkim nadmiarem przy pomocy specjalnego pistoletu. Czynność tę należy wykonać w sposób ciągły, nie pozostawiając przerw i pustych przestrzeni. Naniesioną masę można wygładzić szpachelką lub innym narzędziem, zmoczonym wodnym roztworem mydła, profilując kształt spoiny. Nadmiar silikonu trzeba usunąć w kierunku od środka na zewnątrz.

Po zakończeniu silikonowania należy zerwać papierową taśmę samoprzylepną z powierzchni okładziny ceramicznej. Po zerwaniu taśmy można jeszcze w ciągu około 5 minut, zanim utworzy się naskórek na powierzchni silikonu, wyrównać jej powierzchnię.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone