Łazienka w mieszkalnictwie wielorodzinnym
Na ASP w Katowicach powstaje niezwykła praca dyplomowa we współpracy z firmą Roca Polska„Projekt wyposażenia łazienki w mieszkalnictwie wielorodzinnym dla firmy Roca" to temat jednej z prac dyplomowych, która powstaje na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Autorkami projektu są cztery studentki Wzornictwa na Wydziale Projektowym katowickiej ASP. Niezwykły dyplom jest efektem ścisłej współpracy z firmą Roca Polska. To już kolejny projekt realizowany wspólnie przez katowicką uczelnię i hiszpański koncern. Promotorem pracy jest prof. Jerzy Wuttke, kierownik Katedry Projektowania Form Przemysłowych na Wydziale Projektowym ASP w Katowicach.
Autorkami dyplomu „Projekt wyposażenia łazienki w mieszkalnictwie wielorodzinnym dla firmy Roca" są: Zofia Przybyło, Agata Szewczyk, Małgorzata Tatoj i Justyna Szulc-Więcek. Praca dyplomowa obejmuje projekt wyposażenia małej łazienki do mieszkania w bloku, czyli ceramikę, baterie oraz wannę z prysznicem. Dyplomantki w fazie prototypowania skupiają się na różnych elementach, jednak proces projektowy przeprowadziły wspólnie. Praca zespołowa nad złożonym projektem, który ma tworzyć spójną całość, stanowi spore wyzwanie koncepcyjne i organizacyjne. Poszczególne projekty są ze sobą powiązane, a zmiany w jednym z nich wpływają na pozostałe.
Roca i jej pracownicy już po raz kolejny angażują się w przygotowania związane z pracą dyplomową studentów katowickiej uczelni. Firma zaproponowała opracowanie projektu ceramiki łazienkowej, wanny, prysznica oraz baterii do małej łazienki. Zderzenie wyobrażeń studenta z oczekiwaniami rynkowymi, możliwościami technologicznymi i ograniczeniami wynikającymi z produkcji, jest nieocenionym doświadczeniem dla młodego projektanta. Dyplomantki, oprócz konsultacji poszczególnych etapów projektowania, mają możliwość wykonania prototypów w fabryce ceramiki sanitarnej w Gliwicach oraz w fabryce wanien akrylowych Poolspa w Gryficach. Praca nad prototypami urządzeń w fabrykach odbywa się pod okiem doświadczonych pracowników. Dyplomantki mają dostęp do wszelkich materiałów, maszyn oraz pomieszczeń przeznaczonych do wykonywania prototypów. „Roca od lat współpracuje i korzysta z doświadczeń najlepszych światowych dizajnerów. Chcemy się tymi doświadczeniami dzielić. Jesteśmy przekonani, że katowicka akademia jest kuźnią przyszłych wybitnych polskich projektantów"- mówi Jacek Różycki, dyrektor generalny Roca Polska. „Wierzymy, że współpracując z katowicką uczelnią wspieramy rozwój młodych utalentowanych ludzi i nowoczesnych trendów w projektowaniu wnętrz. Ponadto współpraca ta stanowi źródło wymiany pomysłów i wzajemnego czerpania z doświadczeń" - dodaje.
„Nasza współpraca z firmą Roca, rozpoczęta w listopadzie 2009 roku, obejmuje etap projektowania oraz wykonanie modeli imitacyjnych i prototypów naszych projektów" - mówi Małgorzata Tatoj, jedna z dyplomantek. „Konsultacje z ekspertami Roca, najpierw w Gliwicach, potem w fabryce w Gryficach były bardzo przydatne w fazie projektowania. Mogłyśmy poznać w praktyce zagadnienia związane z technologią produkcji, realia rynkowe, a także specyfikę współpracy w ramach zespołu projektowego. Wizyty w obydwu zakładach Roca przeplatały się z pracami projektowymi, dzięki czemu na bieżąco mogłyśmy wykorzystywać nowo zdobytą wiedzę przy projektowaniu" - dodaje Zofia Przybyło, która projektuje baterie. Po zakończeniu etapu projektowego, nastąpiła faza prototypowania.
Zdaniem promotora, profesora Jerzego Wuttke, współpraca uczelni artystycznej z firmą produkcyjną jest niezwykle cenna. „Studenci uczestnicząc w całym procesie przygotowania produkcji, poznają elementy i procesy technologiczne, jakich żadna uczelnia nie jest im w stanie zapewnić. Możliwość weryfikacji teorii z praktyką znacznie podnosi poziom dyplomu" - mówi prof. J. Wuttke. Dzięki współpracy z ekspertami spoza uczelni, studenci zdobywają doświadczenie, nabywają pewności działania oraz nawiązują pierwsze kontakty zawodowe. „To dla nas bardzo cenne, że firma Roca po raz kolejny zdecydowała się na współpracę z naszymi studentami, tym bardziej, że koordynacja i prowadzenie czteroosobowego zespołu to znacznie większe wyzwanie, niż w przypadku projektu realizowanego przez jedną osobę. Wymaga większego zaangażowania zarówno osób, materiałów, jak i narzędzi. Współpraca stanowi też wymierną materialną pomoc dla uczelni" - dodaje.
Obecnie projekt umywalki jest na etapie wykonywania formy pomocniczej, która posłuży do wykonania formy właściwej. Projekt wanny/prysznica jest na etapie wykonania formy negatywowej, tzw. kopyta. W przypadku baterii wykonany został model z materiału pomocniczego.
Obrona dyplomu zaplanowana jest na połowę lipca 2010 r.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone