Najczęstsze rodzaje zabrudzeń łazienkowych
Kamień i osad w łazience
Jakie zabrudzenia najczęściej występują na umywalkach? Przede wszystkim jest to osad wapienny, nalot z mydła, kamień wodny, a także pozostałości po użytkowaniu kosmetyków. Zaschnięta pasta do zębów, rozlany fluid czy tłuste zabrudzenia po lakierze do włosów. Niestety im dłużej plama się utrzymuje, tym trudniej ją później doczyścić. Jakiego sprzętu potrzebujesz? Przede wszystkim preparatów chemicznych, dzięki którym odkazimy powierzchnie łazienkowe z bakterii, zwłaszcza na umywalce czy muszli klozetowej. Wybieraj zatem środki tylko i wyłącznie przeznaczone do czyszczenia konkretnych akcesoriów łazienkowych.
Najczęstszymi problemami są osad wapienny i kamień wodny, zwłaszcza wokół baterii. Powstaje on na skutek twardej wody, która właśnie jest sprawcą osadzającego się kamienia. Niestety nie pozbędziemy się raz na zawsze tego problemu, ponieważ z wody korzysta się regularnie. Jednak dzięki systematycznemu czyszczeniu, jesteśmy w stanie zapobiec osadzaniu się kamienia i osadu. Najważniejsze, aby nie dopuścić do powstania grubej warstwy żółtego osadu.
Jak wyczyścić uporczywe zabrudzenia? Przede wszystkim za pomocą silnego detergentu i szczoteczki (na przykład do zębów) możemy wyczyścić kamień nawet w stu procentach. Tutaj kluczową rolę odgrywa dobry środek chemiczny. Powinien być on na bazie kwasu, dzięki czemu poradzi sobie nawet z najbardziej problematycznym zabrudzeniem. Co więcej, niektóre detergenty są wyposażone także w technologię O.N.T., czyli opatentowaną technologię neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Do takich należą profesjonalne środki chemiczne z linii Pro Formula, na przykład środek do czyszczenia kamienia i osadu w łazience Domestos Professional Toilet Limescale Remover.
Choć do usuwania kamienia poleca się także ocet, to jednak jego drażniący zapach może utrzymywać się dość długo, dlatego warto wybrać silny detergent, który będzie bezpieczny dla glazury i porcelany oraz pozostawi przyjemny zapach na powierzchniach.
Pleśń i brud, czyli jak czyścić fugi
Czyszczenie fug wcale nie musi być trudne, tak samo jak czyszczenie osadu czy kamienia. Duża wilgotność w łazience sprawia, że na ścianach czy podłogach utrzymanie fug w perfekcyjnej czystości to wyzwanie. Zwłaszcza pod prysznicem, w drobnych szczelinach wokół brodzika i miski WC lubią osadzać się bakterie i mikroorganizmy. Problem możemy rozwiązać dzięki użyciu odpowiedniego detergentu przeznaczonego do usuwania zabrudzeń z silikonu i z fug. Dobrze dobrany preparat nie uszkodzi powierzchni glazurowanych. Wystarczy nam do tego półtwarda szczoteczka do zębów. Pamiętaj, że środek chemiczny nie tylko usunie brud i pleśń, ale zabezpieczy powierzchnię przed tworzeniem się kolejnych zanieczyszczeń.
Artykuł powstał przy współpracy z PRO FORMULA
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone