Naprawy w łazience - jak naprawić cieknącą spłuczkę?
Problem cieknącej spłuczki toaletowej to klasyka awarii łazienkowych. Wiecznie lejąca się woda, która bez powodu nabija licznik i tym samym obciąża portfel, może być prawdziwym utrapieniem. Czy trzeba od razu dzwonić po hydraulika? Otóż nie, cieknącą spłuczkę można naprawić samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Rodzaje spłuczek toaletowych
Spłuczka spłuczce nierówna, dlatego przed zidentyfikowaniem problemu ze spłuczką należy określić z jakiego rodzaju sprzętem mamy do czynienia. Wraz z rozwojem nowoczesnych toalet rynek spłuczek również wzbogacił się o nowe rozwiązania. Chyba nikt już dziś nie montuje plastikowych spłuczek ze sznurkiem - rozwiązanie to można zaobserwować tylko w starych, nieremontowanych budynkach. Dziś powszechnie stosuje się już bardziej nowoczesne mechanizmy (ze spłuczkami geberit na czele), które są z jednej strony bardziej ekonomiczne, a z drugiej nieporównywalnie bardziej estetyczne.
Najłatwiejsze w montażu są klasyczne dolno- i górnopłuki. Mogą być zarówno plastikowe, a w niektórych przypadkach (dolnopłuki) również ceramiczne. W tym przypadku miska sedesowa i spłuczka mogą pochodzić od różnych dostawców. Rozwiązaniem alternatywnym jest spłuczka w kompakcie z miską sedesową. Charakteryzuje się ona jednolitą stylistyką, ale też zajmuje sporo miejsca, no i całkiem sporo waży.
Trzecim rozwiązaniem, które jest coraz częściej spotykane nie tylko w nowoczesnych łazienkach domowych, ale też w lokalach użytkowych, jest spłuczka podtynkowa geberit. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona zabudowana pod tynkiem. W ten sposób spłuczka jest dyskretnie schowana za estetyczną ścianką, z której wystają tylko przyciski dawkujące ilość wody. Niektóre spłuczki posiadają ponadto funkcję zastopowania wody w pożądanym momencie, aby maksymalnie ograniczyć jej zużycie do poziomu, który uważamy za wystarczający.
Choć pewnym minusem spłuczek podtynkowych może być ich bardziej skomplikowany montaż i demontaż, to wciąż jest to obecnie wiodące w trendach łazienkowych rozwiązanie. W każdym razie z naprawieniem tego rodzaju spłuczki nie powinno być problemów.
Cieknąca spłuczka wc - jaki powód?
Zacznijmy od tego, że powodów cieknącej spłuczki może być kilka. Szybkość i skuteczność naprawy będzie zależeć od prawidłowo postawionej diagnozy. Co więc może być przyczyną awarii?
Po pierwsze - złe ustawienie pływaka. Jest to chyba najczęstsza przyczyna awarii spłuczek toaletowych. Krótko mówiąc, kiedy pływak w zbiorniku jest zbyt wysoko położony, zawór doprowadzający wodę nie może być domknięty, a jej nadmiar trafia oczywiście do muszli sedesowej.
Po drugie - uszczelka w zaworze spłukującym, który odpowiada za doprowadzanie wody od muszli sedesowej. W przypadku, kiedy uszczelka ulega uszkodzeniu i staje się nieszczelna, będzie konieczna jej wymiana.
Po trzecie - membrana w zaworze uzupełniającym może ulec zabrudzeniu, w wyniku czego woda będzie nieustannie dopływać do muszli.
Niekiedy przyjdzie nam po prostu wymienić cały mechanizm. Jeśli po ściągnięciu pokrywy zauważymy, że uszkodzenie jest zbyt poważne, pozostaje sprawdzić model mechanizmu, kupić nowy i zamontować do zbiornika.
Jak naprawić cieknącą spłuczkę?
Skoro poprawnie zdiagnozowaliśmy przyczynę cieknącej spłuczki przejdźmy do samej naprawy. W pierwszej kolejności powinniśmy odciąć dopływ wody do spłuczki, a następnie ją opróżnić. Potem zdejmujemy pokrywę i diagnozujemy problem. Jeśli to wina źle ustawionego pływaka, należy prawidłowo go wyregulować (metodą prób i błędów). W przypadku, kiedy winna jest uszczelka, najprawdopodobniej konieczna będzie jej wymiana. W pierwszej kolejności należy jednak oczyścić ją i ustawić w prawidłowym położeniu. Jeśli to nie pomoże, pozostaje nam już tylko przejrzeć katalogi odpowiednich sklepów i uszczelkę wymienić.
Czytaj także: Cieknąca spłuczka w toalecie - jak naprawić spłuczkę wc?
Choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że naprawa cieknącej spłuczki geberit może być dużo trudniejsza niż naprawa innych mechanizmów spłukujących, to w rzeczywistości sprawa ta również nie wymaga pomocy fachowca. W pierwszej kolejności usuwamy przyciski i płytkę, tym samym odsłaniając stelaż. Przez (niestety!) względnie niewielki otwór diagnozujemy problem: czy jest to mechanizm napełniający, czy spłukujący. Najczęstszym powodem awarii jest ten drugi, dlatego w wielu wypadkach trzeba tylko uszczelkę i ewentualnie ją wymienić.
Ceny poszczególnych części do naprawy spłuczki nie są wysokie. Przykładowo, zawór napełniający kupimy za mniej niż 50 zł, uszczelki to podobny koszt. Więcej możemy zapłacić za przyciski do spłukiwania do mechanizmu geberit - ale to już nieco inna para kaloszy.
Zobacz niezbędne elementy naprawy spłuczki dostępne w dziale techniki instalacyjnej w OBI.
Przypadek toalety z bidetem
Problem cieknącej spłuczki może nasunąć pytanie: a co z awarią bidetu albo deski myjącej? Bidety, bidetty (czyli główki prysznicowe o specjalnym kształcie służące do mycia) czy też deski myjące, będące niejako połączeniem sedesu z bidetem, to już od kilku dobrych lat trend w projektowaniu nowoczesnych łazienek. Biorąc pod uwagę komfort w zachowaniu higieny po skorzystaniu z toalety, trend ten będzie się z pewnością utrzymywał. Ale tym przypadku mówimy już o zupełnie różnym mechanizmie, ponieważ bidet (czy też mechanizm wykorzystywany w desce myjącej) nie posiada osobnego zbiornika, który miałby problemy z zatrzymywaniem wody. Dlatego awaria spłuczki nie dotyczy bidetu, a tylko ewentualnie deski myjącej (i to nie jej części związanej z myciem).
Czytaj także: Toaleta z bidetem - dlaczego coraz więcej osób wybiera sedes z bidetem?
Podsumowanie
Naprawa spłuczki, niezależnie od jej rodzaju, nie jest niczym skomplikowanym - można bez problemu obejść się bez pomocy hydraulika. Najważniejsze to precyzyjnie zdiagnozować awarię: nieprawidłowa wysokość pływaka, zużyta uszczelka, zabrudzona membrana czy awaria całego mechanizmu. Większość części wymiennych potrzebnych do naprawy spłuczki nie kosztuje wiele i zamyka się w granicach kilkudziesięciu złotych. Problem cieknącej spłuczki nie dotyczy oczywiście bidetów i desek myjących (części myjącej), które przez wzgląd na komfort użytkowania coraz częściej pojawiają się w dzisiejszych toaletach.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone