Nowoczesne oświetlenie łazienki
Na nowoczesne urządzenie łazienki składa się nie tylko wyposażenie wnętrza, ale także rodzaj zamontowanego w niej oświetlenia. Powinno ono łączyć w sobie funkcjonalność i estetyczny wygląd i służyć tak dekoracji pomieszczenia, jak i wygodzie korzystania z niego.
Łazienka jest pomieszczeniem, które wymaga zastosowania kilku źródeł światła. Szczególnie mocno zaznacza się to w przypadku łazienek urządzonych nowocześnie, gdzie oprócz światła ogólnego oraz strefowego, występuje też takie, o funkcji typowo dekoracyjnej.
Ogólne zasady
W urządzaniu wnętrza łazienki, niezależnie od tego, czy mówimy tu o pomieszczeniu urządzonym nowocześnie, czy też klasycznie, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami, które zastosowanie znajdują zawsze, niezależnie od sposobu aranżacji, czy stylu, w jakim urządzamy wnętrze pomieszczenia.
- W pomieszczeniu powinny znaleźć się przynajmniej dwa źródła światła: ogólne oraz strefowe w okolicach lustra, które mężczyznom ułatwi wygodne golenie się, a kobietom wykonanie perfekcyjnego makijażu.
- Światło nad lustrem powinno być na tyle jasne, by ułatwić wykonywanie precyzyjnych czynności.
- W łazience, jako oświetlenie funkcjonalne, najlepiej sprawdzi się światło o barwie neutralnej, które nie tylko sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać czysto i sterylnie, ale także oddawać będzie rzeczywiste, nieprzekłamane kolory znajdujących się wewnątrz przedmiotów i ludzi, co jest szczególnie ważne w trakcie wykonywania makijażu.
Nowoczesne oświetlenie w łazience
- Nowoczesne łazienki zazwyczaj mają więcej niż tylko dwa źródła światła. Najczęściej wyróżnić można kilka punktów rozmieszczonych w różnych miejscach łazienki, np.:
- oświetlenie ogólne, zamontowane na suficie (najczęściej jest to efektowna plafoniera),
- oświetlenie strefowe, znajdujące się w okolicy lustra (kinkiety lub oświetlenie LED, które ułatwia golenie i wykonywanie makijażu),
- oświetlenie strefowe w okolicy wanny, którego zadaniem jest stworzenie namiastki domowego SPA, dzięki któremu domownicy będą mogli zrelaksować się w trakcie zażywania kąpieli.
Oprócz tych trzech źródeł światła niekiedy spotyka się jeszcze dodatkowe, w tym oświetlenie typowo dekoracyjne, w którym dopuszcza się użycie źródła światła o barwie białej zimnej.
Prywatna strefa relaksu
Źródła światła zamontowane w okolicy prysznica i wanny mają za zadanie stworzenie specjalnej atmosfery, która sprzyjać będzie wypoczynkowi. Urządzając łazienkę można pokusić się o wykonanie oświetlenia w obudowie wanny. Takie rozwiązanie, nie dość, że sprzyjać będzie odprężeniu, to jeszcze wygląda niezwykle efektownie i stanowi wyjątkową dekorację wnętrza. Planując takie rozwiązanie warto pamiętać, że w odległości do 60 cm od źródła wody należy stosować lampy zasilane prądem o niskim napięciu, a także wodoszczelne i o wysokiej klasie ochronności. Świetnie sprawdzą się tu zatem lampy LED.
Oświetlenie wokół lustra
Oświetlenie zamontowane wokół lustra lub nad nim, powinno umożliwiać równomierne oświetlenie sylwetki i twarzy przeglądającej się w nim osoby. Pożądany efekt zapewnią kinkiety zamontowane po bokach lustra albo ciąg lamp zamontowanych nad lub wokół lustra. Również w tym przypadku można pokusić się o zastosowanie lamp LED, charakteryzujących się tym, że emitują jasne i mocne światło o barwie zbliżonej do wartości 3200 K. Zastosowana temperatura barwowa jest przyjazna dla ludzkiego wzroku, więc nie będzie powodować jego zmęczenia.
Łazienka - wnętrze wyjątkowe
W dzisiejszych czasach łazienka stała się miejscem niemal luksusowym. W związku z tym, coraz większą uwagę przykłada się zarówno do jej funkcjonalności, jak i dekoracyjnego wystroju. Dzięki zastosowaniu diod LED można tworzyć niezwykłe aranżacje pomieszczenia. Oświetlenie montować można w wielu, nawet trudno dostępnych miejscach. Zastosowanie znajdą między innymi w krawędziach mebli, ram, czy fugach między płytkami.
Dodaj komentarz:
Wasze komentarze:
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone